"Panorama kina światowego" (10) - "Wspaniałe stulecie"

Dla wielu osób było to jak cios obuchem siekiery. 9. Grudnia 2014 r. Telewizja Polska wyemitowała ostatni odcinek serialu „Moda na sukces”. Zaskoczenie spore, choć wyniki oglądalności tej opery mydlanej ciągle szły w dół. Jednak jeszcze większą niespodzianką, tym razem in plus, było przyjęcie przez polskich widzów następcy amerykańskiego serialu na antenie TVP. Dwa miliony ludzi śledzących wczesnym popołudniem w normalny dzień pracy losy bohaterów telenoweli tureckiej to nie byle co!

Ale „Wspaniałe stulecie”, bo o tym serialu mowa, cieszy się popularnością nie tylko w naszym kraju. Wg ostrożnych szacunków soap operę znad Bosforu obejrzało ok. 200 milionów ludzi w 50 krajach! I wcale nie chodzi jedynie o kraje muzułmańskie czy Amerykę Południową, bo przygody sułtana Sulejmana Wspaniałego i jego Roksolany (po turecku Hürrem) z wypiekami na twarzy śledzą widzowie w tak nieprzyjaznych islamowi krajach jak Serbia czy Grecja.

Serial, kręcony przez 3 lata, przenosi nas do Stambułu w czasie rządów Sulejmana Wspaniałego (Muhteşem Süleyman; w jego rolę wcielił się Halit Ergenç). Mamy więc charyzmatycznego władcę, który rządził krajem przez 46 lat, podbijając w tym czasie znaczną część Europy, a także północną Afrykę i Persję. Jego czwartą żoną była słowiańska branka, Aleksandra (Meryem Uzerli), znana u nas jako Roksolana, zaś w Turcji jako Hürrem. To właśnie postać Hürrem wywołała wśród widzów największe dyskusje. Z jednej strony nad Bosforem zapanowała Hürremomania. Co druga Turczynka chciała mieć włosy koloru rudego, takie jak Meryem Uzerli na ekranie. Sprzedano także ok. 1 miliona imitacji pierścienia Roksolany, który odegrał w serialu niepoślednią rolę. Ale aktorce grającej Hürrem zarzucano także nieznajomość języka tureckiego (pani Uzerli urodziła się w Niemczech, w mieszanej rodzinie niemiecko-tureckiej) i brak zachwytu nad kulturą kraju jej przodków. Podczas nagrywania serialu Meryam Uzerli zaangażowała się uczuciowo. Jej wybranek serca okazał się jednak zwykłym playboyem, który na wieść o ciąży partnerki wziął nogi za pas. Aktorka była bliska popełnienia samobójstwa.
Ostatnie odcinki „Wspaniałego stulecia” kręcone były już bez Meryam Uzerli. Niusy spoza kadru tylko zwiększały oglądalność serialu.

Czegokolwiek by nie mówić o dziele braci Taylan to jest to niewątpliwie komercyjny sukces. Sukces jakiego od czasu Tarkana i jego „cmokaśnej” piosenki „Şımarık” nie odniosła żadna turecka produkcja. Porównanie nie jest od rzeczy, albowiem dużym plusem „Wspaniałego stulecia” jest świetna muzyka, za którą odpowiadają: Fahir Atakoğlu, Aytekin Ataş i Soner Akalın.
„Moda na sukces” znalazła więc godnego następcę. To bez dwóch zdań.
Wspaniałe stulecie
tytuł oryginału: „Muhteşem Yüzyıl”
kraj: Turcja
ilość odcinków: 139 (4 sezony)
język: turecki
reżyseria: Y. Taylan, D. Taylan, Y.A. Akaydın, M. Baykal
wykonawcy: H. Ergenç, M. Uzerli, V, Perçin, N. Fettahoğlu, O. Yalabık
muzyka: F. Atakoğlu, A. Ataş, S. Akalın
data premiery TV: 05.01.2011 (Turcja) / 06.10.2014 (Polska)
dostępność: TVP1 / YouTube (poszczególne odcinki)


AUTOR: Jacek Wojciechowski

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

,,Błękitny Grom'' ("Blue Thunder") - 1983' - John Badham

Panorama kina światowego (17) - "Święta czwórca"