"Panorama kina światowego" (7) - "Nostalgia"Pod koniec listopada 2014 r. odbyła się w Warszawie oraz kilku innych miastach Polski 9. edycja Festiwalu Filmowego 5 Smaków. Oprócz filmów z południowej Azji były również koncerty muzyczne. W zasadzie nie zatrzymano się na południu Azji, bo np. zaprezentowano bardzo dobry indyjski (nie-bollywoodzki!) film „Proces” Chaintanyi Tamhanego*.

Mało kto dziś pamięta pierwszą edycję 5. Smaków. Wydarzenie miało wtedy podtytuł  „Festiwal Filmów Wietnamskich” („Những ngày điện ảnh Việt”), a co za tym szło wszystkie propozycje filmowe pochodziły z Wietnamu. Jednym z obrazów był film „Nostalgia”. Przenosimy się do wietnamskiej wioski położonej na północy kraju. Nastoletni, osierocony przez ojca Nhâm (w tej roli Tạ Ngọc Bảo) mieszka wraz z matką, siostrą i Ngữ (Thúy Hường) - żoną brata, który wyjechał szukać pracy. Ciężka praca na roli zbliża do siebie Nhâma i Ngữ, zwłaszcza że mąż Ngữ  (a brat Nhâma) nie daje znaku życia. Do wioski przybywa jednak urodziwa Quyên (Lê Vân), która jakiś czas spędziła poza krajem, ale tęsknota za „wsią sielską i anielską” skłoniła ją do powrotu w rodzinne strony.

W filmie, który nakręcił urodzony w 1938 r. w mieście Huế, w środkowym Wietnamie, Đặng Nhật Minh mamy piękne widoki, znakomitą muzykę autorstwa Hoànga Lươnga, bardzo dobrą grę aktorów oraz to, co Francuzi nazywają „le mal du pays”, czyli mniej więcej nieuzasadniony smutek wywołany w sercu widokiem sielskich krajobrazów. To całkiem inna produkcja niż nakręcony mniej więcej w tym samym czasie „Rikszarz”, Trầna Anha Hùnga czy nawet „Zapach zielonej papai” (1993), tego samego reżysera. Jeśli miałbym oceniać to „Nostalgia” podobała mi się bardziej od obydwu filmów pana Trầna. Z tym, że na „Rikszarza” czy „Papaję” od czasu do czasu możemy trafić na jednym z kanałów TV (Ale Kino, TVP Kultura), bądź nawet w kinie (ostatnie „Przedsmaki” w warszawskim kinie Muranów, w ramach kolejnego Festiwalu 5. Smaków), natomiast dzieła Đặnga Nhậta Minha raczej z polskim tłumaczeniem nie zobaczymy. A szkoda.
*- o tym filmie napiszę w jednym z kolejnych wydań „Panoramy kina światowego”.


Nostalgia
tytuł oryginału: „Thương Nhớ Đồng Quê”
czas trwania: 1h56
język: wietnamski
reżyser: Đặng Nhật Minh
wykonawcy: Tạ Ngọc Bảo, Thúy Hường, Lê Vân
muzyka: Hoàng Lương
data premiery: 1995 r. (świat) / 30.03.2007 r. (Polska)


Link do filmu (oryginalna wersja językowa):AUTOR RECENZJI - autor-bloger: Jacek Wojciechowski

ocena ogólna filmu: 8 punktów


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

,,Błękitny Grom'' ("Blue Thunder") - 1983' - John Badham

Panorama kina światowego (17) - "Święta czwórca"