,,Błękitny Grom'' ("Blue Thunder") - 1983' - John Badham

,,Blue Thunder'' - sensacyjny film fabularny z 1983 roku. W roku 2006 został ulepszony, poprawiony i w udoskonalonej wersji wydany przez Warner Bros. na płytach DVD.

Pamiętacie starszawy już film Błękitny Grom? Miałem okazję ostatnio odświeżyć sobie ten obraz z dużym pomysłem na dzień dobry. "Niebieski Grzmot" nadal robi wrażenie. Opancerzony [!], super-helikopter szturmowy z rozbudowaną kabiną, zaawansowanym systemem ognia i działkiem M61 Vulcan systemu Gatlinga oraz zaawansowaną elektroniką wszelkiego rodzaju; sprawdza się w kinie sensacyjnym, pomimo upływu wielu lat. No może już nie jest to takie wrażenie jak po premierze filmu i w kolejnych kilku latach, ale nadal jest to ,,coś''. W dobie królowania potężnych, opancerzonych śmigłowców [Apache, Cobra] bojowych nad losami świata, taki widok zapewne spowszedniał, ale nie nudzi.
Błękitny Grom poza swoim mocarnym wyglądem jest odpowiednio przedstawiony, wyeksponowany. Dodana jest cała smakowita i interesująco podana widzowi otoczka. Być może główna intryga to nie "Afera Watergate", ale robi niejakie wrażenie. Naiwne jest samo potencjalne zastosowanie / wykorzystanie w przyszłości helikoptera [dynamit, bomba atomowa?] - negatywne, niosące ,,Bóg wie jakie zagrożenia''. Bo niby czemu? Na zasadzie negacji i końcowej sceny zniszczenia wręcz ,,kontrowersyjnego'' helikoptera; powinno się rozwalać / eliminować każdy wojskowy, przyszłościowy wynalazek, każdą ,,odkrywczą'' broń, tajne projekty. Jakiekolwiek prace wojskowe USA oraz tajnych służb specjalnych nad nowymi technikami, technologiami, innowacjami naukowymi powinny być zabronione. Mamy w filmie spisek i rasowego psychopatę [w filmach amerykańskich widuje się ich dość często w wojsku, wywiadzie wojskowym, CIA, innych służbach, policji] oraz barwnego acz symbolicznego Don Kichota, który w bohaterskiej walce, niczym samotny wilk McQuade, pomimo przeciwności losów [tudzież innych helikopterów i samolotów F16] odniesie sukces i zwycięstwo. Ten film oczywiście jest przewidywalny, jednak dreszcz napięcia jest umiejętnie dozowany. Sceny technicznie jak na tamte lata są bardzo dobre. Oczywiście brakuje stabilizacji najnowszych kamer, ale to w sumie tylko dodaje autentyzmu. Powietrzna scena podsłuchiwania "spiskowców" [- wojskowych, złych polityków i agentów chcących niecnie użytkować przyszłościowy helikopter, wykorzystywać i naginać fundusze i dotacje państwowe oraz zachachmęcać przekręty, wypadki i zagrożenia] w biurowcu, dzięki systemowi bezszelestnego lotu; była sceną znakomitą. Powietrzne walki są interesujące i wciągające. Roy Scheider zagrał znacząco, jednak wyśmienicie oszczędnie jak na taki film. Dla mnie jest to jedna z jego lepszych ról. Z kolei Malcolm to "urodzony psychopata" z wyglądu i w zasadzie nic w kinie nie musi specjalnie robić. W rolach ,,ogładzonych bandytów'' wystarczy, że występuje, mówi swoje kwestie. A jak mówi?! Ten styl, maniera, przeciąganie sylab, akcentowania. Do tego dodajmy znakomitą grę ciała i mamy wzorcowo zły charakter filmowy.
Film Błękitny Grom należy pochwalić za podniebne piruety, za dobrą pracę kamery i duży wysiłek wszelkich techników, specjalistów, konsultantów, którzy wzięli udział w tej super-produkcji [jak na tamte lata]. Nie tylko stronę techniczną filmu mogę podkreślić pozytywnie. Gra jest ładna, aktorzy są dobrze poprowadzeni przez reżysera, co rekompensuje widzowi ledwie naciągany scenariusz. Dramaturgii Błękitnemu Gromowi dodają ciekawe i dobre kadry [prawie jak w obrazach Stanley 'a Cubricka], co w zestawieniu z mocną i w pewnym momencie niezwykle szybko rozwijającą się akcją; tworzy nie lada ładunek emocjonalny - kinowy. Wybuchowy. :)
Polecam serdecznie wszystkim odświeżenie sobie ,,Niebieskiego Rekinka'', a tym którzy jeszcze nie widzieli - obowiązkowe zapoznanie się z filmową lekturą - to już w końcu klasyk!
Znalezione obrazy dla zapytania film błękitny gromZnalezione obrazy dla zapytania film błękitny gromZnalezione obrazy dla zapytania film błękitny grom

OCENY AUTORA RECENZJI

 • Film7 gwiazdki
 • Scenariusz6 gwiazdki
 • Efekty specjalne5 gwiazdki
 • Montaż7 gwiazdki
 • Muzyka5 gwiazdki
 • Zdjęcia7 gwiazdki
 • Innowacyjność8 gwiazdki
 • Reżyseria7 gwiazdki
 • Aktorstwo7 gwiazdki


Komentarze

 1. Uwielbiam takie filmy :)

  Swoją drogą w tym tygodniu miałam wygospodarować czas na oglądanie filmów z listy - na razie czytam traktaty i książeczki o tematyce zdecydowanie nie filmowej ;)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. W sumie to jak to teraz obejrzałem 2 razy doroślejszym i krytyczniejszym okiem, to powiem, że brakowało mi jeszcze więcej pokazania tej maszyny i jej możliwości.

  Filmy z takim sprzętem i podniebnymi scenami akcji są zawaliste. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Panorama kina światowego (17) - "Święta czwórca"