,,Operacja Samum'' (1999') - Władysław Pasikowski

Znalezione obrazy dla zapytania operacja samumKto z Was wie coś... ,,coś'' więcej na temat pracy wywiadu? Na temat wywiadu wojskowego?

Irak, łamanie praw człowieka i starcie kilku agend czołowych wywiadów świata w szalenie interesującej rozgrywce/rywalizacji filmowej.

Męski i wojowniczy Linda, dojrzały i walczący Kondrat, irackie wojsko, agenci, więzienia, posterunki. Wywiad amerykański, izraelski, rosyjski, nieskazitelne piaski pustyni...

Początek filmu charakteryzuje się dość długim wprowadzeniem, co ,,rekompensuje'' nam doborowa obsada aktorska.

Magnetyczny Linda jednak nieco przegrywa, w moim odczuciu, z kunsztem Marka Kondrata, który, o zgrozo, w tych czasach zaczyna iść drogą pewnego pożegnania z kinem.

Solidne efekty dźwiękowe, profesjonalne nagłośnienie i piękna muzyka otaczają widza wraz z powoli przedstawianą trudną rozgrywką, w której jest kilka niewiadomych i całkiem sporo napięcia.

Film w pewnym momentach ma wolniejszy rytm, a w pewnym nabiera tempa, że hej.

Zapewne historia odbicia z tarapatów syna asa wywiadu oraz małej grupki agentów amerykańskich została nieco nagięta i dopasowana do filmowych potrzeb, ale czyż to - dla nas widzów - zmienia cokolwiek?

Szpiedzy i irackie wojsko, sporo kałachów, wysokie temperatury i dobry klimat kina lat 90 miesza się z prawdziwymi aspiracjami naszego wywiadu do zasłużenia się niejakiego wobec dość nowego, świeżego sojusznika.

Polecam, dobre kino!

Komentarze

 1. Witaj Macieju:-)
  Widziałam ten film,całkiem dobry i chyba w miarę prawdopodobny.
  Lubię kino akcji no a Linda i Kondrat to górna półka,choć na niektórych filmach z nimi nie mogłam przestać płakać,tu się odprężyłam,Twoja wielbicielka AH:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem, czy się przełamię. Jakoś nie przepadam za Lindą.

  Dzięki.:)

  Arch

  OdpowiedzUsuń
 3. BTW Oglądałeś film "Tancerz" z Javierem Bardem?

  https://www.youtube.com/watch?v=hyHE9O60cQE

  "Przypomniał" mi się m.in. z powodu tej recenzji.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

,,Błękitny Grom'' ("Blue Thunder") - 1983' - John Badham

Panorama kina światowego (17) - "Święta czwórca"